Wielkość tekstu i kontrast strony

Aktualności

Premierowy w regionie pokaz filmu „Dziewczyna smok” w Mauzoleum

Film dokumentalny „Dziewczyna Smok” wyprodukowany przez TVP3 Kielce w reżyserii Doroty Kosierkiewicz, w niedzielę 11 lutego można było obejrzeć w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Michniowie. W pokazie premierowym w regionie uczestniczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin”, którzy w nim występują.

Więcej

84. rocznica rozstrzelania polskich patriotów na Borze

Przed 84 laty niemieccy okupanci stracili na Borze 360 osób, w tym członków konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”, harcerzy, duchownych, przedstawicieli inteligencji i wielu innych. Uroczystości odbyły się w niedzielę 11 lutego, uczestniczyła w nich delegacja Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Więcej

Rzutem na taśmę przed feriami!

W ostatni piątek przed feriami 9 lutego w Mauzoleum gościliśmy bardzo liczną grupę uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie wraz z opiekunami. W ramach zbliżającej się rocznicy utworzenia Armii Krajowej w dniu 14 lutego 1942 roku uczestnicy obejrzeli film edukacyjny. Następnie mimo trudnych warunków atmosferecznych uczniowie wzięli udział w warszatach "Szlakiem dziecięcych losów". To gra terenowa w formie aplikacji stworzona w ramach projektu Wojna Oczami Dziecka, która doprowadziła uczestników przez las prosto na wspólne ognisko. Po powrocie do Mauzoleum zwycięzcy gry otrzymali nagrody.

Więcej

NOWOŚĆ! Darmowe oprowadzanie od lutego do kwietnia

Zapraszamy do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie na darmowe oprowadzanie po wystawie stałej z przewodnikiem. W każdą niedzielę od 11 lutego do 28 kwietnia o godz. 10.00 (z wyłączeniem 31 marca – Niedziela Wielkanocna). Czas trwania to około 1,5 godz., zapraszamy osoby indywidualne oraz grupy do 30 osób. W trakcie oprowadzania historyk omawia losy mieszkańców wsi z okresu II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem martyrologii polskich miejscowości. Michniów stał się bardzo ważnym miejscem pamięci na mapie Polski. Wszystkie wsie, które ucierpiały w czasie II wojny światowej przez bestialskie działania Niemców, Sowietów i ukraińskich nacjonalistów nigdy nie mogą zostać zapomniane. Wizyta w Mauzoleum to swoista lekcja wrażliwości i docenienia wolności, pamięć o przeszłości pozwala na kształtowanie przyszłości i dbanie o to, by takie okropieństwa nie miały już miejsca. Zapraszamy na darmowe oprowadzanie!

Więcej

80. Rocznica Śmierci Polskich Patriotów w Mroczkowie

4 lutego w Mroczkowie (gmina Bliżyn) odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 80. rocznicę śmierci Feliksa Janasa „Sołtyka”, pacyfikacji członków rodzin Janasów i Dobrowolskich oraz śmierci poległych w walce partyzantów ze zgrupowania „Robota” Stefana i Zygmunta Majewskich, a także 77. rocznicę mordu dokonanego przez UB na Marianie Jandule. Modlono się także za Mieczysława Janasa ps. „Poranek”, partyzanta oddziału AK Antoniego Hedy „Szarego” i Józefa Jansa, ofiarę obozu koncentracyjnego z Mauthausen Gusen. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Więcej

Nagroda IPN "Kustosz Pamięci Narodowej"

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do zgłaszania kandydatów do Nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej". Nagroda przyznawana jest za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 25 lutego 2024 roku.
Więcej

Marsz z okazji 161. rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

W piątek, 19 stycznia 2024 r. w Szydłowcu rozpoczęły się centralne uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dzień później, w sobotę 20 stycznia na trasie z Suchedniowa do Bodzentyna odbył się „31. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów-Bodzentyn”.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji poległych w powstaniu mieszkańców Suchedniowa. Przewodniczył jej ks. proboszcz Dariusz Pląsek, który w homilii podkreślił udział mieszkańców Suchedniowia w zrywie niepodległościowych oraz rolę duchowieństwa w zrywie zbrojnym.

Więcej

Zapraszamy do skorzystania z naszej aplikacji

Jak skorzystać z naszej gry „Szlakiem dziecięcych losów” w wersji „kanapowej”? Potrzebny będzie wyłącznie smartfon z dostępem do Internetu oraz systemu GPS. System operacyjny telefonu nie gra roli, może to być Android lub IOs. Jak zagrać? Najpierw ściągnijcie na telefonie aplikację Action Track - to zupełnie bezpłatne. Jeżeli aplikacja zapyta o dostęp do zdjęć, filmów czy lokalizacji konieczne będzie wyrażenie zgody. Następnie wejdźcie w zakładkę - Zeskanuj kod dołączenia. Poprzez aplikację zeskanujcie kod QR.

Więcej