Wielkość tekstu i kontrast strony

Aktualności

II dzień obchodów 81. Rocznicy Pacyfikacji Michniowa

Drugi dzień obchodów 81. Rocznicy Pacyfikacji Michniowa dobiegł końca. Bardzo dziękujemy mieszkańcom Michniowa za organizację dzisiejszych uroczystości, wspólną modlitwę oraz uczczenie pamięci o ofiarach z 12 i 13 lipca 1943 roku.

Więcej

81. rocznica Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

12 lipca 2024 roku w Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji tej miejscowości dokonanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. W tym roku mija 81. lat od tych tragicznych wydarzeń. 12 lipca to także Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystość zgromadziła rodziny pomordowanych i mieszkańców Michniowa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, instytucji społecznych i kulturalnych, szkół.

Więcej

Obchody 81. Rocznicy Egzekucji w Klonowie

7 lipca 2024 roku odbyły się obchody 81. Rocznicy Egzekucji w Klonowie. To upamiętnienie zamordowania przez Niemców 2 lipca 1943 roku 16 mieszkańców Klonowa w odwecie za współpracę z partyzantami. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji pomordowanych, następnie odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem oraz koncert patriotyczny w wykonaniu Zbigniewa Bibera.

Więcej

Zapraszamy na obchody 81. Rocznicy Pacyfikacji Michniowa

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej - Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
zapraszają na uroczyste obchody 81. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To dwa najważniejsze dni w Mauzoleum, zachęcamy do wspólnego upamiętnienia tragicznych losów mieszkańców Michniowa z 12 i 13 lipca 1943 roku.

Więcej

Przepiękny obrzęd weselny jak za dawnych lat w Bodzentynie

Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michnowie zaprosiło mieszkańców Bodzentyna do Zagrody Cześnikiewiczów w Bodzentynie na widowisko „Obrzęd weselny” w reżyserii Adama Młodawskiego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin” oraz mieszkańców Sorbina. Kierownikiem zespołu jest Halina Fidor, kierownikiem muzycznym Dariusz Figarski.

Więcej

Wizyta studyjna z Muzeum KL Plaszow

Dziś (26.06) na wizycie studyjnej mieliśmy okazję gościć grupę z Muzeum KL Plaszow. Bardzo dziękujemy za wspólne wartościowe dyskusje i wymianę doświadczeń oraz refleksji. Miło porozmawiać w muzealniczym gronie i poznać inną perspektywę.

Więcej

Wyniki konkursu literackiego

Wyniki konkursu „Ocalić od zapomnienia. Jakie wydarzenie/wydarzenia z okresu II wojny światowej, które rozegrały się na terenie naszej małej świętokrzyskiej ojczyzny, musimy przechować dla przyszłych pokoleń.”

Organizator konkursu: Muzeum Wsi Kieleckiej/Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Więcej

Wizyta studentów z Uniwersytetu w New Haven ze stanu Connecticut w USA

Dnia 17 czerwca w Mauzoleum gościła delegacja studentów z Uniwersytetu w New Haven (UNH) ze stanu Connecticut w USA. Wizyta została zorganizowana w ramach programu wymiany, realizowanego na podstawie porozumienia pomiędzy Komendą Główną Policji a amerykańską uczelnią. Nasi goście odwiedzili Warszawę, Kielce, Skarżysko-Kamienną i Kraków.

Więcej

Uroczystości Wykusowe 2024 - Dzień Drugi

Hołd żołnierzom legendarnych cichociemnych mieszkańcy regionu oddali podczas głównych uroczystości, które 15 czerwca odbyły się na Wykusie. Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej reprezentowali Magdalena Kopeć, kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum w Michniowie i historyk Jacenty Kita.

Więcej

Uroczystości Wykusowe 2024 w Mauzoleum w Michniowie

W ramach obchodów uroczystości patriotycznych na Wykusie upamiętniających żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”, 14 czerwca do Mauzoleum w Michniowie zawitało kilkudziesięciu ich uczestników.

Po zwiedzeniu obiektu wraz z przewodnikiem, odbył się ciekawy wykład kustosz Działu Edukacyjno-Historycznego dr Justyny Staszewskiej pt. „Lecz chciały niebiosa, by krew nam na wrzosach wolności ścieliła kobierce...”.

Więcej

Uroczystości Wykusowe 2024 - Dzień Pierwszy

Tegoroczne uroczystości upamiętniające żołnierzy „Ponurego” i „Nurta” rozpoczęły się 14 czerwca w Bodzentynie od konferencji naukowej „Żołnierze »Ponurego« i »Nurta«, bohaterowie Gór Świętokrzyskich” oraz od odsłonięcia tablicy mjr Mariana Świderskiego „Dzika”. Mauzoleum w Michniowie reprezentowali dr Justyna Staszewska i Jacenty Kita.

Więcej