Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

W związku z powyższym prosimy uważać na materiały oraz linki umieszczane przez profil Muzeum na platformie, gdyż mogą być to treści szkodliwe.

Bieg "Tropem Wilczym" w Michniowie

Uczestników wydarzenia w imieniu organizatorów powitali: marszałek województwa Andrzej Bętkowski, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora, burmistrz Suchedniowa Cezary Błach i nadleśniczy Piotr Fitas.

Po odegraniu "Mazurka Dąbrowskiego" o godzinie 12.00 marszałek dał sygnał do startu i zawodnicy ruszyli na liczącą 1963 metrów trasę. Dla miłośników biegania, historii i pięknej świętokrzyskiej przyrody organizatorzy przygotowali nową, bardzo ciekawą trasę poprowadzoną leśnymi ścieżkami Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Pierwsi na mecie byli po nieco ponad 6 minutach. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkową koszulkę, medal oraz pakiet startowy z gadżetami od sponsorów. Czekało na nich też ognisko i ciepły posiłek.

Wielkie wyrazy uznania należą się pracownikom Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i Nadleśnictwa Suchedniów za organizacyjne przygotowanie wydarzenia.

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu członków Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozmachu. Został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych warszawskich edycji do Parku Skaryszewskiego. Pobiegło wówczas 1500 biegaczy! Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

djmedia:38
Tekst i zdj. Jacenty Kita