Wielkość tekstu i kontrast strony

 Nastąpiło włamanie na konto Muzeum Wsi Kieleckiej

na platformie Facebook.

W związku z powyższym prosimy uważać na materiały oraz linki umieszczane przez profil Muzeum na platformie, gdyż mogą być to treści szkodliwe.

Wizyta przewodników z Izraela

29 maja br. gościliśmy w Mauzoleum w Michniowie grupę przewodników turystycznych z Izraela kierowaną przez Gila Farana, szefa izraelskiego stowarzyszenia przewodników w Polsce. Gości przywitał i oprowadził kierownik Działu Edukacji Historycznej Mauzoleum dr Hubert Seńczyszyn.

Była to wizyta studyjna mająca na celu zaprezentowanie oferty tematycznej i turystycznej Mauzoleum w Michniowie pod kątem organizacji w przyszłości wizyt młodzieży żydowskiej w naszym muzeum.

Całość wystawy w michniowskim Mauzoleum przetłumaczona jest na język hebrajski i dostępna dla zwiedzających poprzez system audioprzewodników. Goście zwrócili szczególną uwagę na część wystawy poświęconą pomocy niesionej Żydom w czasie II wojny światowej przez mieszkańców polskich wsi.

22 marca br. podczas wizyty w Warszawie Israel Council on Foreign Relations/Israel Journal of Foreign Affairs izraelskiego ministra spraw zagranicznych Elli Cohena, Polska i Izrael podpisały Umowę międzyrządową o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

Jak powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau: programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu.

Umowa przewiduje poszerzenie programów wizyt gości z Izraela o miejsca związane z historią polski i niemal tysiącletnim dziedzictwie żydów polskich oraz miejsca opowiadające o wspólnej historii naszych narodów.

Wierzymy, że oparte na prawdzie historycznej relacje między Polską i Izraelem są kluczem do harmonijnych stosunków między naszymi społeczeństwami. Możliwość przedstawienia historii martyrologii wsi polskich w czasie II wojny światowej gościom z Izraela, pozwoli na budowanie pełnego obrazu, tego co wydarzyło się na polskiej ziemi w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej.