Wielkość tekstu i kontrast strony

Premierowy w regionie pokaz filmu „Dziewczyna smok” w Mauzoleum

Film dokumentalny „Dziewczyna Smok” wyprodukowany przez TVP3 Kielce w reżyserii Doroty Kosierkiewicz, w niedzielę 11 lutego można było obejrzeć w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Michniowie. W pokazie premierowym w regionie uczestniczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin”, którzy w nim występują.

Jego bohaterką jest Henryka Pustowójtówna – adiutantka Mariana Langiewicza, która pod pseudonimem Michał Smok walczyła między innymi w bitwie pod Małogoszczem. Choć była córką polskiej szlachcianki i rosyjskiego oficera, od dziecka przesiąkła polskością. Brała udział w żałobie narodowej po upadku powstania listopadowego, w końcu – jako Michał Smok – wzięła udział w powstaniu styczniowym. Jej bohaterstwo na polu bitwy zauważył sam Marian Langiewicz i uczynił ją swoim adiutantem.

Spotkanie w Michniowie otworzyła historyk Ewa Kołomańska, która powitała niemal 70.osób przybyłych na premierę. –Film wpisuje się w 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Jego premiera miała miejsce 22 stycznia na antenie TVP Historia. Prace nad filmem trwały pół roku. Sceny nagrywane były w regionie – w Małogoszczu, w Skansenie w Tokarni, Jędrzejowie i Bodzentynie. A także w Lublinie – rodzinnym mieście Henryki Pustowójtowny i w Paryżu, gdzie jest pochowana - podkreśliła. Powitała zarazem przybyłych na spotkanie: reżyserkę Dorotę Kosierkiewicz, autorkę scenografii i charakteryzacji Joannę Biskup-Brykczyńską, jej męża Marcina Brykczyńskiego, który zagrał rolę Dionizego Czachowskiego oraz Przemysława Harczuka, autor zdjęć do filmu. –My się bardzo cieszymy jako twórcy, że nie tylko TVP Historia pokazuje i że możemy spotkać się bezpośrednio z widzami, choćby w Michniowie. Gdzie możemy porozmawiać o filmie, o historii – mówi Przemysław Harczuk.

Po spotkaniu autorskim, członkowie zespołu „Sorbin” zwiedzili Mauzoleum wraz z profesjonalnymi przewodnikiem i historyczką dr Justyną Staszewską. Od organizatorów otrzymali też upominki i wydawnictwa związane z powstaniem 1863 roku, w tym śpiewniki historyczne. Zespół zaśpiewał też pieśń „Boże coś Polskę”.

Film powstał z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Na 50-minutowy obraz składają się wypowiedzi ekspertów i wątki fabularyzowane. W główną rolę wcieliła się Dagna Dywicka. Obok profesjonalnych aktorów wystąpili amatorzy i grupy rekonstrukcyjne.

Kolejna projekcja w regionie odbędzie się 24 lutego w Małogoszczu – w rocznicę słynnej bitwy.

Fot. i tekst Jacenty Kita

Relacja w TVP3 Kielce